Családállítás

Mi a családállítás és hogyan működik?

A családállítás egy olyan módszer, amelyet Bert Hellinger német pszichoterapeuta nevéhez fűződik. A családállítás lényege, hogy a családi rendszereket és az azokban rejlő, gyakran tudattalan dinamikákat hozza felszínre. A módszer abban segít, hogy az emberek lássák és megértsék családi hátterük hatását saját életükre, érzelmeikre, viselkedésünkre és kapcsolataikra.
Családállításon kétféleképpen lehet részt venni, egyrészt állítóként (akiért az állítás szól), másrészt képviselőként (aki segít megszemélyesíteni a hozott témát). A csoport közösen dolgozik a családtagok szimbolikus megjelenítésében. Ezáltal ráláthatunk a családban működő hierarchiára, a kötelékekre, az elszigetelődésre avagy a konfliktusokra.
A szereplők ebben a konstellációban aztán intuitívan reagálnak a többi szereplőre és helyzetre, ami gyakran feltárja a családi rendszer rejtett dinamikáit és blokkjait. A vezető ezeket a visszajelzéseket használja a probléma feltárására.

Fontos megjegyezni, hogy a családállítás nem konkrét „igazságokat” próbál feltárni a családról, hanem szimbolikus képeket használ a családi rendszer megértésére.

A családállítás nem csak családi konfliktusok esetén használható, hanem számos más helyzetben is, például párkapcsolati problémák, belső konfliktusok, személyes növekedés, betegségek megértése és így tovább.

Miben segíthet a családállítás?

A családállítás sokféle probléma megoldásában lehet hasznos. Például:

Családi problémák

Ha vannak feszültségek, konfliktusok vagy rendszerint visszatérő problémák a családban, a családállítás segíthet megérteni, hogy mi áll a háttérben.

Traumák feldolgozása

A családállítás segíthet feldolgozni a múltbeli traumákat, amelyek még mindig hatással vannak a jelenre. Ez magában foglalhatja, például a haláleseteket, baleseteket, betegségeket, párkapcsolati nehézségeket és így tovább.

Karrier és munkahelyi helyzetek

A családállítás segíthet megérteni a karrierrel vagy munkahelyel kapcsolatos problémákat.

Személyes növekedés és önfejlesztés

A családállítás segíthet felfedni a személyes fejlődést gátló blokkokat és mintákat, lehetővé téve, hogy az ember jobban megértse önmagát és megtalálja az utat a változáshoz.

Párkapcsolati problémák

Ha vannak visszatérő nehézségek a párkapcsolatban, a családállítás segíthet megérteni, hogy ezek a problémák honnan erednek.

Fontos megjegyezni, hogy a családállítás nem helyettesíti a hagyományos pszichoterápiát vagy a gyógyszeres kezelést, hanem kiegészítő eszköz lehet a személyes fejlődés és gyógyulás támogatásában.
Mindig ajánlott szakemberhez fordulni, ha komoly mentális egészségügyi problémáról van szó.

A családállítás olyanoknak ajánlott, akik:

A családi kapcsolataikban nehézségeket tapasztalnak, például feszültséget, távolságot vagy érzelmi lezáródást.

Családi konfliktusokkal küzdenek

Ismétlödő minták vagy viselkedési problémák jelentkeznek a családban.

Olyan titokzatos családi történetekkel rendelkeznek, amelyek befolyásolhatják az életüket.

Traumát vagy veszteséget éltek át a családban, például válás, halál vagy elvesztett kapcsolatok.

Önmagukat, a személyes identitásukat vagy a helyüket a családban nehéz megtalálni.

Csoportvezetők

Mezey Anikó

képzett családállító
Gordon & T. A. által kiképzett tréner
NLP tanácsadó

Kutassy Andrea

pszichodráma vezető
asztrológus 
közgazdász